Tesco prodejny v ČR

Mapa obchodů, akce, letáky, čerpací stanice

Historie firmy

Tesco založil ve Velké Británii Jack Cohen, který za první světové války sloužil u britského královského letectva. Ten si po návratu z války v roce 1919 otevřel malý stánkový prodej v londýnském East Endu. Značku Tesco vytvořil Jack z iniciál jména T. E. Stockwela, který zásoboval jeho podnik čajem a z prvních dvou písmen svého příjmení COhen. Značka TESCO se poprvé objevila roku 1924 na čaji nazvaném Tesco Tea. V roce 1929 se název Tesco poprvé objevuje nad zamykatelným obchodem v čtvrti Edgware na severu Londýna. Vzhled loga v podobě, jak vypadá teď, se poprvé objevil koncem devadesátých let.

V roce 1932 se Tesco stalo komanditní společností, o dva roky později Jack postavil v severní části Londýna centrálu a potravinový sklad, který byl v té době první a nejmodernější v celé zemi. V době otevření zajišťoval sklad zásobování 50 poboček a v roce 1939 byl tento počet zdvojnásoben. Po vypuknutí druhé světové války zavedl Jack přídělový systém (ještě dřív, než jej zavedla britská vláda), který měl každému zaručit rovný přístup k potravinám. Pro zajištění dostatku čerstvé zeleniny koupil Jack tři akry pozemků se skleníky a devět akrů polí, na kterých pěstoval okurky, rajčata a ovocné stromy. V současnosti se na těchto pozemcích nachází část administrativních budov britské centrály.

V roce 1947 se akcie Tesca začaly obchodovat na londýnské burze. V roce 1948 byla v St. Albans otevřena první samoobsluha, která funguje až do dnešních dnů. První supermarket byl otevřen v roce 1956 v Essexu, v roce 1968 Tesco otevírá svůj první „superstore“. Svoji první čerpací stanici pohonných hmot otevřelo v roce 1974, v roce 1975 pak první hypermarket, v roce 1979 přesáhl roční obrat společnosti miliardu liber. V roce 1995 Tesco uvedlo klubové karty – Clubcards, systém věrnostního programu pro své zákazníky; o něco později spustilo prodej přes Internet. První hypermarket s přívlastkem Extra byl otevřen v roce 1997.

V průběhu devadesátých let expandovala společnost mimo Velkou Británii, do střední Evropy (1994 – Maďarsko, 1995 – Polsko, 1996 – Česko a Slovensko), v roce 1997 do Irska a východní Asie (1998 – Thajsko, 1999 – Jižní Korea, 2000 – Tchaj-wan, 2002 – Malajsie, 2003 – Japonsko). V roce 1992 otevřelo svůj jediný obchod ve francouzském Calais, orientovaný na prodej vín. V roce 2003 vstoupila společnost prostřednictvím koupě maloobchodní sítě Kipa do Turecka, v roce 2004 do Číny. Koncem roku 2005 společnost oznámila své stažení z Tchaj-wanu a vzájemnou výměnu a přenechání obchodů s francouzskou společností Carrefour, která naopak oznámila stažení z Česka a Slovenska.

V roce 2003 spustilo v Británii Tesco svojí telekomunikační divizi, zahrnující služby mobilní telefonie (pod značkou Tesco Mobile) a služby nabízející pevné telefonní připojení a rovněž připojení k Internetu. Kromě těchto služeb britské Tesco nabízí také finanční služby jako životní pojištění, pojištění domácnosti a domácích zvířat, pojištění automobilů a cestovní pojištění.

Zdroj: Wikipedia

Graf vývoje akcií společnosti TESCO

TESO Chart

TESO data by YCharts

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

2012 - 2016 Mapa a seznam prodejen TESCO v České republice - Oficiální stránky Tesco Stores ČR najdete zde. Hobbymarkety | Sushi restaurace